آغاز به کار اولین کارخانه فرآوری بادام در دایکندی/ صادرات با نام ولایت

ریاست زارعت دایکندی افغاستان از آغاز به کار نخستین کارخانه فرآوری بادام به نام «شکوفه‌های نیلی» در این ولایت و صادرات این محصول با برند «دایکندی» خبر دادند.

 

 

به گزارش جامعه پرس، «سیدعبدالواحد فیروزی» رئیس زراعت ولایت دایکندی اعلام کرد که با افتتاح کارخانه فرآوری بادام در این ولایت، علاوه بر فرآوری بادام در دایکندی برای نخستین بار، بادام دایکندی از لحاظ کیفیت جایگاه «واقعی» خود را بدست خواهد آورد.

فیروزی افزود: بادام دایکندی علاوه براینکه در تعدادی از ولایت‌های افغانستان عرضه خواهد شد، به کشورهای خارجی نیز صادر می‌شود. این در حالی بود که پیش از این به دلیل نبود مرکز فرآوری بادام در این ولایت، این محصول به صورت خام به بازار عرضه می‌شد.

وی خاطر نشان کرد که پیش از این بادام دایکندی به کشورهای هندوستان، امارات و تعدادی از کشورهای دیگر به نام ولایت‌های دیگر صادر می‌شد اما از این پس بادام دایکندی با برند «دایکندی» صادر خواهد شد.

رئیس زراعت ولایت دایکندی با اعلام تاسیس انجمن تاجران میوه خشک دایکندی ابراز امیدواری کرد که با افتتاح این کارخانه و افزایش بارندگی‌ها در سال گذشته، کشت و صادرات بادام دایکندی افزایش یابد.

فیروزی افزود که در تمامی ۱۰ ولسوالی دایکندی بیش از ۱۵ هزار هکتار زمین تحت کشت بادام قرار دارد که ۲۴ نوع بادام در زمین‌ها کشت می‌شود.

کارخانه فرآوری بادام با هزینه ۶٫۱ میلیون افغانی با کمک موسسه «آکسفام» از روز گذشته آغاز بکار کرد.

گفته می‌شود ۹ کارمند زن در این کارخانه مشغول بکار هستند.

دایکندی از بزرگترین ولایت‌های تولیدکننده بادام در افغانستان است و بادام این ولایت از کیفیت و شهرت خاصی برخوردار بوده که در حال حاضر هر کیلو بادام دایکندی ۵۰۰ تا ۸۷۵ افغانی به فروش می‌رسد.