دستاورد آمریکا از هزینه 2 تریلیون دلاری در افغانستان

به گزارش جامعه پرس، همه می‌گویند که ارزش جنگ 18 ساله در افغانستان بیش از 2 تریلیون دلار می‌رسد. اما آیا این مقدار پول به خوبی مصرف شده است؟

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی میزان هزینه و چگونگی مصارف آمریکا در افغانستان پرداخته است.

بر اساس این گزارش، اطلاعات زیادی در مورد هزینه‌های جنگ در دست نیست. طالبان بیشتر مناطق این کشور را تحت سیطره خود دارند. افغانستان یکی از بزرگترین منابع پناهنده و پناهجو جهان باقی می‌ماند. بیش از 2400 نظامی آمریکایی و بیش از 38 هزار شهروند افغان کشته شده‌اند.

با این وجود سطح زندگی پیشرفت داشته است به خصوص  در شهرهایی که فرصت‌های تحصیل رشد داشته است. دختران بیشتری در مدارس تحصیل می‌کنند. موسسه‌های دموکراتیکی با وجود لرزان بودن ایجاد شده‌اند.

بر اساس تحقیقات «پروژه هزینه‌های جنگ دانشگاه براون»، ارزیابی کردیم که آمریکا در بخش‌های مختلف جنگ چه مقدار هزینه کرده‌اند و اینکه آیا این هزینه‌ها به اهداف خود رسیده است یا خیر؟

جنگ 1.5 تریلیون دلاری:

 

زمانی که جورج دبلیو بوش برای اولین بار پس از حملات القاعده در سال 2001 در افغانستان اعلام جنگ کرد، وی گفت که هدف آن قطع حملات تروریستی و حمله به طالبان بود.

پس از 18 سال طالبان در حال حاضر قوی‌تر شده‌اند. نیروهای امنیتیند.‌ااا به جز در مواقعی که آمریکا حمایت هوایی انجام می‌دهد، از طالبان شکست می‌خورند و تلفات می‌دهند.

رهبران ارشد القاعده به پاکستان انتقال یافتند اما این گروه حضور خود را در افغانستان حفظ و به شاخه‌هایی در یمن، شمال آفریقا، سومالیا و سوریه گسترش یافته‌ است.

سرنوشت 1.5 تریلیون دلار هزینه در جنگ همچنان مبهم باقی‌ می‌ماند اما وزارت دفاع آمریکا خلاصه‌ای از هزینه‌های سه سال اخیر را اعلام کرد.

بیشتر هزینه‌های اعلامی وزارت دفاع آمریکا(حدود 60 درصد آن در سال) در بخش‌هایی مانند آموزش، سوخت‌رسانی، وسایل نقلیه و تجهیزات مصرف شده است. حدود 8 درصد یا 3 تا 4 بیلیون دلار در سال به حمل‌ونقل دریایی و هوایی اختصاص داده شده بود.

 

هزینه 10 بیلیون دلاری در بخش مبارزه با مواد مخدر

افغانستان 80 درصد هروئین جهان را تامین می‌کند.

بازرس ویژه بازسازی افغانستان در گزارشی در سال گذشته اعلام کرد که تلاش‌های مبارزه با مواد مخدر شکست خوده است. برخلاف هزینه بیلیون‌ها دلار برای مبارزه با کشت مواد مخدر، افغانستان منبع 80 درصد محصولات غیرقانونی مواد مخدر جهان است.

 

 

بر اساس داده‌های سازمان ملل بین سال‌های 1996 تا 2001 زمانی که طالبان در راس حکومت قرار داشتند، این کشور قبل از جنگ تقریبا به طور کامل مواد مخدر را ریشه کن کرده بود.

امروز کشت مواد مخدر منبع اصلی درآمد، شغل و حقوق طالبان به شمار می‌رود. علاوه بر هزینه‌های جنگ، کشت مواد مخدر بزرگترین فعالیت اقتصادی افغانستان محسوب می‌شود.

 

87 بیلیون دلار برای آموزش ارتش و نیروهای پلیس افغانستان

نیروهای افغان نمی‌توانند خودشان را حمایت کنند.

یکی از اهداف اصلی تلاش آمریکا آموزش هزاران نیروی افغان بوده است. بیشتر هزینه آمریکا برای بازسازی حمایت ارتش و نیروی پلیس افغانستان با فراهم کردن تجهیزات، آموزش و بودجه‌رسانی بوده است.

اما هیچکس در افغانستان ( نه ارتش آمریکا و نه مشاوران ارشد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان) فکر نمی‌کنند که این نیروها بتوانند از خودشان حمایت کنند.

ارتش افغانستان متحمل تلفات زیادی می‌باشد که این بدان معناست که آنها حداقل باید هر سال به اندازه یک سوم نیروی کل خود استخدامی داشته باشند.

باراک اوباما در پایان سال 2014 وظیفه برقراری امنیت را به نیروهای افغان واگذار کرد و بیشتر نیروهای خود را تا سال 2016 از این کشور خارج کرد. این برنامه زمانی که طالبان از این موقعیت استفاده کرده و زمینه نفوذ خود را گسترش دادند، با شکست مواجه شد.

در حال حاضر 14 هزار نیروی آمریکایی در این کشور مستقر است.

 

24 بیلیون دلار هزینه برای توسعه اقتصادی:

بیشتر افغان‌ها هنوز در فقر زندگی می‌کنند.

هزینه‌های مربوط به جنگ از سال  2007 میلادی تاکنون دوبرابر اقتصاد افغانستان بوده است. اما این میزان نباید اقتصاد سالم در نظر گرفته شود.

یک چهارم یا بیشتر افغان‌ها بیکار هستند و سود اقتصادی با کاهش نیروهای خارجی از سال 2015 به بعد کاهش یافته است.

براساس گزارش گروه شفافیت بین‌المللی و ضد فساد، سرمایه‌گذاران خارجی نیز از فساد افغانستان چشم‌پوشی می‌کنند و حتی شرکت‌های افغانی هم به دنبال کارگر ازرانتر از کشورهای هند و پاکستان هستند.

امید به خودکفایی بخش معادن که پنتاگون حدود یک تریلیون دلار به آن تزریق کرد نیز با شکست مواجه شده است. تعداد کمی از شرکت‌های چینی و دیگر کشورها در این بخش سرمایه‌گذاری کردند اما ناامنی و نبود زیرساخت مناسب موجب شده است تا این بخش پیشرفتی نداشته باشد.

 

هزینه 30 بیلیون دلاری در برنامه‌های بازسازی دیگر

بخش عمده‌ای از این پول در اثر فساد و پروژه‌های شکست خورده از بین رفت.

مالیات‌دهندگان آمریکایی از تلاش‌های بازسازی حمایت کرده‌اند که شامل کمک به پناهنده و برنامه صلح‌ و کمک به سیل مزمن، بهمن و زلزله می‌شود.

بازرس کل دریافت که بیشتر این پول‌ها در برنامه‌هایی هدر رفته که به طور ضعیف برنامه‌ریزی یا با فساد همراه بوده است.

دلارهای آمریکایی‌ها بیمارستان‌هایی را ساخت که هیچ بیماری در آنها معالجه نمی‌شد، مدرسه‌هایی که هیچ دانش‌آموزی در آن درس نمی‌خواند( در بعضی از مواقع اصلا وجود نداشتند.) و پایگاههای نظامی که برای افغان‌ها بلااستفاده بودند و کمی بعد تعطیل شد.

بازرس کل دریافت که در برنامه‌های بازسازی از سال 2008 تا 2017 میلادی مبلغ 15.5 بیلیون دلار، کلاهبرداری و سوءاستفاده یا هدر داده شده است.

افغانستان در بخش‌های تحصیل و سلامت پیشرفت‌هایی داشته اما با مقایسه با اصل‌های بین‌المللی ناچیز هستند.

افغانستان بیشترین مرگ و میر مادران را داراست . این در حالی است که از لحاظ امید به زندگی ناامیدترین کشورها قرار دارد. اکثر دختران هنوز تحصیلات کمی دارند و به طور کل زمینه تحصیلات برای پسران هم ضعیف است.

500 بیلیون دلار در زمینه بهره

هزینه جنگ افغانستان با پول وام گرفته شده تامین شده است.

آمریکا برای تامین بودجه جنگ به شدت بدهکار شده است و تا سال 2023 بیش از 600 میلیارد دلار سود وام‌ پرداخت خواهد کرد. بقیه آن سال‌ها طول خواهد کشید تا پرداخت شود.

1.4 تریلیون دلار تا سال 2059 برای سربازان بازمانده که در جنگ‌های پس از 11 سپتامبر جنگیدند

هزینه‌های پزشکی و ناتوانی دهه‌ها ادامه خواهند داشت.

بیش از 350 بیلیون دلار برای مراقبت‌های پزشکی و ناتوانی سربازان بازمانده جنگ‌های عراق و افغانستان مصرف شده است. کارشناسان می‌گویند که بیش از نیمی از این هزینه‌ها به افغانستان تعلق دارد.

هزینه‌ کل نامشخص است اما کارشناسان برآورد می‌کنند که در 40 سال آینده نیز چند تریلیون دلار دیگر برای این افراد بازمانده و یا زخمی شده نیاز است.