استخراج غیرمعیاری موجب ضایع شدن ۸۰ درصد معادن سنگ در هرات/ اعزام کارگر فنی معدن از هرات به آفریقا

مقامات محلی هرات اعلام کردند که به دلیل نبود دستگاههای مدرن و پیشرفته، ۸۰ درصد از معادن سنگ این ولایت به صورت غیرمعیاری استخراج می‌گردد که موجب زیان بزرگی به حکومت می‌شود.

به گزارش جامعه پرس، این گفته مقامات محلی هرات در حالی ذکر می‌شود که اعضای اتحادیه «معدن‌داران هرات» استخراج غیرمعیاری معادن را رد می‌کنند.

همچنین فروشندگان سنگ‌های داخلی نیز پافشاری می‌کنند که از نظر فنی ثابت خواهند کرد که استخراج سنگ غیرمعیاری نبوده و منابع معدنی ضایع نمی‌شود.

علاوه بر آن، ریاست معادن و پتروشیمی هرات هم تاکید می‌کند استخراج معادن سنگ در این ولایت مشکلی ندارد و مطابق معیارهای روز دنیا و با استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات معیاری انجام ‌می‌شود.

شرکت‌های استخراجی و کارخانه‌های پروسس سنگ در هرات، حکومت را به پشتیبانی نکردن از تولیدکنند‌گان داخلی متهم می‌کنند و ادعا دارند، بازار فروش سنگ‌های داخلی «زیر صفر» است.

ضایعات ۹۰ درصدی معادن سنگ

«سید وحید قتالی» والی هرات گفت: حدود ۸۰ درصد معادن سنگ و برخی معادن دیگر در این ولایت، به دلیل نبود دستگاه‌های مدرن، غیرمعیاری استخراج می‌شود و این امر سبب ضایع شدن منابع معدنی شده است.

قتالی افزود: معدن‌کاران باید دستگاههای مطمن‌تر و بروزی برای استخراج بیاورند و از ضایعات ۸۰ تا ۹۰ درصدی آن جلوگیری کنند.

والی هرات ادامه داد: دخالت «مخالفان مسلح» در نزدیکی معادن و میل به باجگیری از استخراج‌کنند‌گان، حکومت را واداشته تا مسأله را بررسی کند.

از طرفی «ضیاءالحق پوپل» ریاست معادن و پتروشیمی هرات معتقد است که استخراج معادن سنگ در این ولایت مشکلی ندارد و بر اساس روش‌های معمول استخراج در دنیا صورت می‌گیرد، اما در بخش «پروسس» مشکلاتی هست و تنها دو کارخانه معیاری پروسس سنگ در هرات موجود است.

پوپل به روزنامه ۸صبح گفت: برخی معادن «ریگ و جغل» در این ولایت غیرقانونی است و قرارداد آن‌ها به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس معادن و پتروشیمی هرات ‌در واکنش به گفته‌های والی هرات افزود: «نمی‌دانم هدف والی صاحب دقیقاً کدام موضوع بوده است، معادن سنگ ما در هرات مشکلی ندارد.»

وی تاکید می‌کند که سیستم معادن سنگ این ولایت نسبت به گذشته بهتر شده و برای استخراج سنگ مرمر از ماشین‌آلات روز دنیا و روش «الماسی» استفاده می‌شود.

«وحیدالله ملک‌زاده» رییس اتحادیه معدن‌کاران هرات در این باره گفت: فرآیند استخراج سنگ در معدن‌های هرات، با روش‌های روز دنیا، ماشین‌آلات مدرن و نیروی بشری فنی و آموزش‌دیده اجرا می‌شود.

ملک زاده ادامه داد: کارگران فنی معدن‌های سنگ، دوره‌های تخصصی را در هند، ترکیه، ایتالیا، آلمان و برخی کشورهای اروپایی آموزش دیده‌اند و حتی از هرات کارگران فنی برای استخراج معادن، به قاره آفریقا رفته‌اند.

«حمیدالله خادم» رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز گفت: استخراج غیرقانونی معادن سبب ضایع شدن منابع معدنی می‌شود و جفایی بزرگ است، اما شرکت‌های پروسس‌کننده در هرات، استخراج‌شان را قانونی و معیاری اجرا می‌کنند و مشکلی در این مورد وجود ندارد.