افغانستان و هند پنج تفاهم‌نامه با ارزش دو میلیون دلار به امضا رساندند

مقامات وزارتخانه‌های اقتصاد، تحصیلات عالی، وزارت معارف و سفیر هند در افغانستان پنج تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف به امضا رساندند.

 

وینی کمار سفیر هند در افغانستان

 

به گزارش جامعه پرس، وزیر اقتصاد، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، معاون وزارت معارف و سفیر هند در کابل، امروز تفاهم‌نامه‌های پنج پروژه توسعه‌ای در افغانستان با کمک دهلی‌نو را امضا کردند.

«مصطفی مستور» وزیر اقتصاد کشور در مراسم امضای این تفاهم‌نامه‌ها گفت که ارزش کل این پنج پروژه ۲٫۶ میلیون دلار می‌باشد که مربوط به وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی است.

مستور افزود: سه پروژه مربوط به وزارت معارف شامل ساخت دو باب مکتب در ولسوالی «ماه‌می» در ولایت بدخشان و ساخت یک باب مکتب دیگر در مرکز ولایت نورستان است.

وزیر اقتصاد با اشاره به دو پروژه‌ مرتبط با وزارت تحصیلات عالی نیز گفت: بازسازی موسسه تحصیلات عالی در ولایت فراه و بازسازی مسیرهای داخلی دانشگاه البیرونی در ولایت کاپیسا از جمله این پروژه هاست.

«عبدالتواب بالاکرزی» سرپرست وزارت تحصیلات عالی، و «عبدالسبحان رووف» معاون مالی و اداری وزارت معارف نیز با حضور در این مراسم و ابراز قدردانی از کمک‌های هند به افغانستان به ویژه در بخش‌های تحصیلات عالی و معارف، اعلام کردند که بر روند اجرای به موقع این پنج پروژه نظارت خواهند کرد.

«وینی‌کمار» سفیر هند در کابل با اشاره به اجرای پروژه‌های ساخت ساختمان پارلمان افغانستان، بند سلما و جاده‌ها به عنوان مهم‌ترین کمک‌های کشورش به افغانستان اعلام کرد که دهلی‌نو تمرکز خود را به اجرای پروژه‌های کوچک با تاثیرات بلند مدت اجتماعی در افغانستان معطوف کرده است.

قابل ذکر است که هند در ۱۹ سال گذشته، بیش از دو میلیارد دلار در زمینه‌های اقتصادی و توسعه‌ای به مردم افغانستان کمک کرده است.