برنامه جدید نظام آموزشی کشور پس از قرنطینه

قرار است وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف کشور پس از شروع دوباره تدریس حضوری دانشگاهها و مدارس کلاس‌های جبرانی را برای محصلین و دانش‌آموزان برگزار کنند.

به گزارش جامعه پرس، «عبدالتواب بالاکرزی» سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان در این باره گفت: کلاس‌های جبرانی برای آن عده از محصلینی در نظر گرفته می‌شود که نتوانسته‌اند دروس آنلاین را دنبال کنند.

بالاکرزی افزود: “برای آن دسته از کسانی که به اینترنت دسترسی نداشتند و یا مشکل دیگری داشتند و نتوانستند در برنامه های آنلاین ما شرکت کنند، دورهای جبرانی در نظر گرفتیم.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور ادامه داد: این دوره‌های جبرانی در حالت عادی ۱۶ هفته است و امکان دارد هشت هفته طول بکشد.

وی اعلام کرد  که هدف از برگزاری آموزش آنلاین جلوگیری از بی‌برنامه محصلین در طول قرنطینه بوده است و یک برنامه رسمی نبوده است.

بالاکرزی اضافه کرد که در پایان برنامه‌های جبرانی امتحان نیمه سال دانشگاهها گرفته خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی تدریس حضوری نظام آموزشی برگزار می‌شود اما امروز کمیته اضطراری دولت برای مبارزه با  ویروس کرونا در مورد آن رایزنی می‌کند.

«عبدالسبحان رووف» جانشین اداری و مالی وزارت معارف نیز گفت: این وزارت همانند وزارت تحصیلات عالی، پس از آغاز درس‌های حضوری کلاس‌های “تسریعی” را برای دانش‌آموزان برگزار خواهد کرد.

معین وزارت معارف افزود که از دانش‌آموزان نیز پس از پایان این دوره امتحان گرفته خواهد شد.

آقای رووف ادامه داد: طرح وزارت معارف در این مورد در دفتر معاون دوم ریاست جمهوری بررسی خواهد شد.

دولت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تمامی مدارس و دانشگاههای دولتی و خصوصی را در تاریخ ۲۴ حوت سال گذشتۀ خورشیدی تا پایان ماه حمل تعطیل اعلام کرد اما با افزایش تعداد بیماران این تعطیلی را تمدید کرد.