بعد اقتصادی نشست صلح در چین/افغانستان مسیر زمینی دسترسی به منابع نفتی ایران

به گزارش جامعه پرس، چین اعلام کرد که مذاکرات بین‌الافغانی جدیدی در این کشور در ماه اکتبر برگزار می‌شود. در حال حاضر این مذاکرات به طور موقت به تاخیر افتاده است اما گمان آن می‌رود که برگزار شود. در این دور از مذاکرات قرار بود که رهبران طالبان و مقامات عالی رتبه دولت افغانستان شرکت کنند. از آنجایی که طالبان از مذاکره با دولت افغانستان امتناع می‌کرد،  این مقامات به عنوان شهروند شخصی در این مذاکرات شرکت خواهند کرد. برخی از مقامات مشهور افغان اعلام کردند که در این دور از مذاکرات حاضر خواهند شد. این مقامات شامل حامد کرزی، رئیس جمهور سابق و اسماعیل خان، والی سابق هرات می‌باشند که هیئتی حدود 30 نفره را رهبری خواهند کرد.

جای تعجب ندارد که چین خواهان حضور در مذاکرات صلح افغانستان است. این کشور به دلایل مختلفی علاقه فزاینده‌ای برای حضور در افغانستان دارد.

چین به منابع طبیعی فراوان و کشف‌نشده افغانستان علاقمند است و به این کشور به عنوان کریدور احتمالی به سوی خلیج فارس و مسیر زمینی به منابع نفتی ایران نگاه می‌کند.

 

همچنین می‌توان علاقه چین به افغانستان را به خاطر وجود جاده ابریشم دانست که پکن این پروژه را کنترل و بودجه آن را تامین می‌کند تا کشورهای هم‌مرز با چین و یا سایر کشورها اتصالات زمینی و دریایی بین این کشور و اروپا را فراهم کند. با این کار چین تلاش می‌کند تا جاده ابریشمی که این کشور را به غرب در قرن دوم تا هجدهم وصل کرده بود را دوباره احیاء کند.

هر چند که چین از وضعیت آشفته سیاسی افغانستان خود را کنار گذاشته است، این کشور سرمایه‌گذاری‌های متعددی در افغانستان کرده است. این سرمایه‌گذاری شامل ساخت پایگاهی برای نیروی مسلح افغانستان در ولایت بدخشان و همچنین آموزش خلبانان نیروی هوایی این کشور در چین می‌باشد.

ابتکار یک جاده و یک کمربند

ابتکار یک جاده و یک کمربند

علاوه بر آن چین سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در بخش استخراج مس در مناطق خارج از کابل انجام داده است.

چین بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی افغانستان محسوب می‌شود. به دلیل جنگ و ناامنی در این کشور، افغانستان تا به حال از برنامه ابتکاری یک کمربند و یک جاده محروم مانده است. اگرچه با توافق احتمالی در پروسه صلح، چین بیشتر به این کشور علاقمند خواهد شد.

چین و افغانستان در سال 2016 توافقنامه‌ای را امضاء کردند که در آن پکن متعهد شد تا بودجه 100 میلیون دلاری را تامین کند. در حالی که این میزان با در نظر گرفتن سرمایه‌گذاری 60 بیلیون دلاری چین در پاکستان ناچیز می‌باشد، این اقدام نشان می‌دهد که پکن معتقد است که در افغانستان پتانسیل سرمایه‌گذاری وجود دارد.

همچنین در ماه سپتامبر 2016 اولین قطار باری مستقیم از چین به طرف مرز افغانستان حرکت کرد(افغانستان سیستم راه‌آهن ندارد) و یک راهرو هوایی کابل را با شهر اورومچی چین وصل می‌کند.

منابع طبیعی افغانستان

منابع طبیعی افغانستان

پکن علاوه بر پروژه یک کمربند و یک جاده در مورد تهدید اویغور و دیگر گروههای قومی غیرچینی در حال رشد نگران است که احتمال می‌دهد از خاک افغانستان به عنوان پایگاهی برای انجام حملات به این کشور استفاده کنند. در نتیجه چین امنیت مرزهای خود با افغانستان را با گشت‌زنی نیروهای دو کشور و ساخت پایگاه نظامی در ولایت بدخشان افزایش داده است.

واضح است که حضور طولانی نیروهای آمریکایی و متحدانش در افغانستان در حال پایان یافتن است. دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بر پایان دادن جنگ افغانستان مانور داد و می‌خواهد تا از برگرداندن نیروهای آمریکایی از افغانستان در کمپین انتخاباتی خود برای سال 2020 دوباره استفاده کند.

کشورهای همسایه افغانستان به خصوص چین با در نظر گرفتن این روند و توافق احتمالی صلح با طالبان به دنبال بازی کردن نقشی اقتصادی در آینده این کشور می‌باشند. با خارج شدن نیروهای خارجی از افغانستان چین درک کرده است که نباید صحنه این کشور را ترک کند.