ولایت نورستان قطب گردشگری/ اختصاص۳۰ میلیون دلار برای فراهم کردن امکانات

پس از اعلام ولایت نورستان به عنوان پارک ملی، مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند شمار بازدیدکنندگان از این ولایت خوش آب و هوا، افزایش یافته است. به گفته آنها روزانه صدها تن برای سیاحت به این ولایت سفر می‌کنند.

 

به گزارش جامعه پرس، «حافظ عبدالقیوم» والی نورستان به بی‌بی‌سی گفت: “بعد از آن‌که دولت افغانستان نورستان را به عنوان پارک ملی اعلام کرد، توجه مردم افغانستان به  این ولایت جلب شده و فعلا هم روزانه صدها تن برای سیاحت می‌آیند و از طبیعت لذت می‌برند.”

انتشار تصاویر مناظر زیبای نورستان در رسانه‌های اجتماعی توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و خیلی‌ها با دیدن این تصاویر عزم سفر به آنجا را می‌کنند.

«بادام احمدزی» از ولایت شرقی ننگرهار از جمله کسانی است که به نورستان رفته، می‌گوید “نخستین‌بار بود که به نورستان رفتم، جای قشنگ و دیدنی است، از همه بهتر امنیت نورستان است، خیلی جای امن است و مردم آن هم بسیار با فرهنگ هستند.”

در نورستان چه امکاناتی برای گردشگران وجود دارد؟

در سال‌های گذشته، به دلیل ناهموار بودن جاده‌ها و نبود امنیت، کمتر کسی جرات می‌کرد برای گردش به نورستان سفر کند. از همین‌رو امکاناتی مانند هتل و مسافرخانه هنوز وجود ندارد.

«قیام خیام» از ولایت کنر، به تازگی به نورستان سفر کرده می‌گوید “نورستان ولایتی با مناظر کاملا طبیعی است اما باید کارهای برای رفع نیازمندی گردشگران انجام شود، مثلا جای بود وباش، خدمات حمل و نقلی و امکانات بهداشتی فراهم شود.”

مقام‌های محلی می‌گویند دولت برنامه‌هایی را برای بهبود زندگی مردم، حفاظت از منابع طبیعی و حیات وحش در این ولایت و همچنان جلب گردشگران روی‌دست گرفته است.

والی نوستان گفت “کوشش داریم هتل‌ها و دیگر امکانات مورد ضرورت کسانی که به ‌خاطر سیاحت به نورستان می‌آیند، سهولت‌های بود و باش و رفت و آمد ایجاد شود. ولسوالی‌های نورستان برق داشته باشد، در این بخش‌ها دولت می‌خواهد کارهایی را انجام بدهد.”

آقای عبدالقیوم همچنان گفت: برای جلب گردشگران یک موزیم/موزه بزرگ آثار باستانی نیز ساخته خواهد شد.

وی افزود: آثار باستانی چوبی و سنگی چند هزار ساله این ولایت با وجود جنگ و قاچاق آنها به بیرون از کشور هنوز در برخی خانه‌ها نگهداری می‌شود.

ساخت هشت بند برق در ولسوالی‌های نورستان، ساخت جاده‌های روستایی و اعمار جاده در مناطق سیاحتی و دیدنی این ولایت از دیگر برنامه‌هایی‌ است که مقام‌های این ولایت روی دست گرفته اند. کار ساخت جاده‌ها به گفته آنها در برخی از مناطق این ولایت آغاز شده است.

امنیت شکننده نورستان

برای رسیدن به نورستان باید از مسیر ننگرهار و کنر گذشت. مسیری که برای برخی از مسافران خالی از خطر امنیتی نیست.

از اسعدآّباد مرکز ولایت کنر تا نورستان جاده خاکی و ناهموار است و خودروهای شخصی با مشکل رفت وآمد می‌کنند. کار ساخت جاده این مسیر به گونه اساسی آغاز شده است.

آن گونه که مقام‌های محلی می‌گویند امنیت در پارون مرکز این ولایت و همچنان در هفت ولسوالی‌ این ولایت (نورگرام، دوآب، مندول، وایگل، واما، کامدیش و برگمتال) بهتر شده و مردم احساس امنیت می‌کنند.

اما امنیت در نورستان به دلیل هم مرز بودن آن با پاکستان و فعالیت شورشیان در مناطق دور افتاده آن و به ویژه ولایت‌های همجوار مانند بدخشان، کنر و لغمان شکننده است.

ولایت نورستان ۱۴٠ کیلو متر با پاکستان مرز مشترک دارد.

مقام‌های محلی می‌گویند با سهم گیری مردم، روند پیشرفت و حفاظت از محیط زیست، و وضعیت امنیتی در این ولایت بهبود خواهد یافت.

جاذبه‌های گردشگری نورستان

نورستان در شرق افغانستان با سه رودخانه بزرگ وچندین رودخانه کوچک، دره‌های سرسبز، کوه‌های پوشیده با درختان و مناظر بی‌نظیر طبیعی، از دیدنی‌ترین مناطق افغانستان است. رودخانه‌ها در تمام فصل‌های سال پر آب است و در هر گوشه این ولایت آب زلال چشمه‌ها جاری است.

نورستان با باران زیاد موسمی، جنگل‌های انبوه دارد. این جنگل‌ها مناظر طبیعی زیبای را ایجاد کرده و زیستگاه میمون‌ها، آهوی مارخوار، آهوی آیبکس، خرس سبز، خرس سیاه، پلنگ برفی، پلنگ عادی، پشک جنگلی، سنجاب‌ها و صدها نوع پرنده. این جنگل‌ها در سطح ملی و بین‌المللی از شهرت ویژه‌ای برخوردار اند.

تنوع زبانی و فرهنگی در میان مردم نورستان نیز بسیار برجسته و جالب توجه است. آثار هنری و باستانی و موسیقی محلی منحصر به این منطقه افغانستان هم برای بازدید کنندگان جالب و هیجان‌انگیز است.

بخاطر این ویژگی‌ها ماه گذشته اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان، نورستان را در کنار سه منطقه دیگر؛ ولسوالی درقد ولایت تخار، ولسوالی امام صاحب قندوز و دشت ناور در ولسوالی ناور ولایت غزنی به عنوان پارک ملی، منطقه حفاظت شده، زیستگاه حیات وحش و محل پرورش گونه‌های حیوانات در حال انقراض اعلام کرد.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان گفته که برای بهبود وضعیت محیط زیستی این مناطق و فراهم کردن امکانات گردشگری در پنج سال آینده ۳۰ میلیون دالر/دلار آمریکایی به مصرف می‌رساند.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست پیش از این نیز بند امیر و دره شاه‌فولادی در ولایت بامیان، واخان در بدخشان و کول حشمت‌خان در کابل را به عنوان مناطق حفاظت شده در این کشور اعلام کرده بود.

مناطق حفاظت شده افغانستان که شماری از آنها به نام شکارگاه پادشاهان افغانستان معروف هستند، از مناطق دیدنی این کشور اند.

 

انتهای پیام/.