دیده‌بان شفافیت:

کمبود برق در افغانستان سبب کندی رشد اقتصادی شده است

سازمان دیده‌بان شفافیت افغانستان در گزارش اخیر خود اعلام کرد که کمبود برق در این کشور موجب کندی رشد اقتصادی و همچنین آلودگی هوا شده است.

به گزارش جامعه پرس، براساس یافته‌های اخیر دیده‌بان شفافیت افغانستان، با هزینه چهار میلیارد دلار کمک‌های جهانی در بخش انرژی در هفده سال گذشته در کشور، اکنون تنها ۳۵ درصد شهروندان افغانستان به شبکه برق دولتی متصل می‌باشند.

گزارش تازه دیده‌بان شفافیت که در بخش انرژی تهیه شده‌ است، منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که افغانستان هنوز هم یک شبکه ملی برق ندارد و به همین علت اکنون هم ضایعات برق در کشور تا 40 درصد است.

در این گزارش آمده‌ است که در حال حاضر، سالانه دوهزار مگاوات برق وارداتی از کشورهای همسایه با هزینه 255 دلار خریداری می‌شود؛ اما 35 درصد این برق به علت‌های گوناگون به هدر می‌رود.

محمد اکرام افضلی، رئیس دیده‌بان شفافیت افغانستان در این باره گفت: « مطالعۀ امکان سنجی درست صورت نگرفته‌ است و این باعث شده که حکومت افغانستان تصمیم‌هایی را در خلای معلومات بگیرد که بالاخره قیمت آن را مردم افغانستان می‌پردازند».

ناصر تیموری، پژوهشگر این دیده‌بان نیز افزود: «هدف این‌ است که پنجاه و شش درصد مردم افغانستان به برق شبکه‏‌ای دولتی وصل شوند، اما هنوز در سطح حداکثر سی و پنج درصد قرار دارد».

در این گزارش همچنین آمده‌ است که برخی از پروژه‌هایی که در بخش برق رسانی در کشور عملی شده‌اند، با مشکلات فنی مواجه هستند و کیفیت آنها پائین‌ می‌باشند. علاوه برآن، کمبود برق در کشور، سبب کُندی رشد اقتصادی در کشور و نیز آلودگی هوا در شهرهای کشور شده‌ است.

شرکت برشنا، می‌گوید که در دو سال اخیر 9 ولایت دیگر به شبکۀ برق کشور متصل شده‌اند.

امان الله غالب، رئیس این شرکت می‌پذیرد که درحال حاضر شبکه واحد برای گرفتن برق از همسایه‌های افغانستان وجود ندارد: «ما در دو سال اخیر، در حدود دویست هزار مشتری جدید را به شبکه ملی وصل کردیم – 9 ولایت وصل شد».

در گزارش دیده‌بان شفافیت هم‌چنان آمده‌است که تداخل کاری شمار زیادی از نهادهای دولتی در کار برق‌رسانی و پروژه سازی سبب کُندی پیشرفت شماری از پروژه‌ها و برگشت بخشی از کمک‌های جهانی شده‌است.